Osobowość wieloraka i jej psychoterapia

rozszczepienieJednym z najbardziej tajemniczych zaburzeń osobowości, do tej pory niedostatecznie zbadanym przez psychiatrię i psychologię jest zaburzenie zwane Osobowością Wieloraką. Choroba ta, znana jest również pod nazwą Dysocjacyjne Zaburzenie Osobowości (ang. dissociative identity disorder) lub Osobowość Mnoga.
Do tej pory w historii psychiatrii zanotowano około 200 przypadków wystąpienia osobowości wielorakiej, co sprawia że to niezwykle ciekawe pod względem naukowym zaburzenie nie jest jeszcze dobrze zbadane. Przez długi czas, osoby mające w sobie kilka osobowości nie były w ogóle diagnozowane. Teraz, diagnoza jest już możliwa, a chor objęty jest opieką psychiatry i psychologa i czeka go długotrwała psychoterapia.

Osobowość wieloraka jako choroba

Pierwsze poważne potraktowanie możliwości wystąpienia kilku osobowości w jednym ciele wiąże się z postacią Billy?ego Milligan?a, który w latach 70 tych XX wieku oskarżony został o popełnienie gwałtu i napadu z bronią w ręku. W trakcie procesu okazało się że Billy nie pamięta wielu sytuacji ze swojego życia i wyraźnie cierpi na zaburzenia psychiatryczne. Jego lekarz, psychiatra Keyes, zajął się Billym i prowadząc jego psychoterapię wykazał istnienie w Billym aż 24 osobowości. Obecnie, na podstawie zapisków lekarza i historii Billy?ego tworzony jest film ?The Crowded Room? w którym postać Billy?ego zagra Collin Farrell. Film ma wejść na ekrany w 2010 roku.

Zagadkowość choroby

Zakłada się, że rozszczepienie osobowości ma źródło w głębokim urazie wczesnodziecięcym. Najczęściej pacjentami są osoby molestowane w dzieciństwie, lub doświadczające długoletnio trwającej przemocy w rodzinie. Sposobem radzenia sobie dziecka, jest zepchnięcie do nieświadomości uczuć i zachowań, z których z czasem powstają alternatywne osobowości. Może ich być od kilku aż do ponad dwudziestu. Poszczególne osobowości mogą wiedzieć o swoim istnieniu, choć osobowość podstawowa najczęściej nie wie nic o swoich towarzyszach. Poszczególne osobowości różnić mogą się wiekiem, płcią, orientacją seksualną, wiedzą, umiejętnościami, kompetencjami, talentami. Może zdarzyć się że jedna z postaci wykazuje wyjątkowy talent malarski, druga jest programistą, a trzecia mówi biegle w obcym języku. Nie wiemy skąd biorą się ujawniane przez poszczególne osobowości umiejętności.

Psychoterapia osobowości wielorakiej

Psychoterapia tak złożonego zaburzenia polega na pracy terapeutycznej mającej na celu integracje poszczególnych osobowości. W toku leczenia, często wspomaganego farmakologicznie, poszczególne osobowości zlewają się ze sobą a ich wysuwanie się na pierwszy plan staje się coraz rzadsze. Pacjent uczy się również akceptować własną chorobę i poszczególne osobowości z którymi współżyje. Najczęściej integracja osobowości powoduje zanik specyficznych umiejętności poszczególnych osobowości.
Prawdopodobnie pełne wyleczenie osoby chorej nie jest możliwe, zawsze może dojść bowiem do ponownego rozszczepienia.

2 Responses

  1. Osobowość wieloraka. Ciekawe książki i filmy > Psychologowie.info Says:

    [...] osobowości wielorakiej nie mówi się dużo. Jest to schorzenie rzadkie, które większości osób kojarzy się z [...]

  2. Cyberchondria, czyli hipochondria w wersji Web 2.0 | Psychika.eu Says:

    [...] sprawdzić, co na jej temat wiadomo w Internecie. Nieco przerażającym było odkrycie że o rozdwojenie osobowości podejrzewa się na swoim blogu internautka pisząc „Wszystko się zgadza. Kłócę się sama ze [...]